Artikler i kategorien 'Bøger'

onsdag, 3. december 2014 22:00

HVERDAGSLYKKE

Blogger bog – en ny tendens.

 

De bloggere der gør det godt, med mange følgere, bliver i større og større grad, HEADHUNTET af bogforlagene, og får på den måde udgiver bøger.

 Fx Anne au Chocolat, hendes bog om chokolade, er virkelig smuk, god og brugbar.

Den meget populære blogger Ann-Christine Hellerup Brandt fra

valdemarsro.dk (2007 ) – med ca. 225000 unikke læsere hver måned,

har nu udgivet en kogebog fyldt med ganske almindelige opskrifter.

 

Der er ikke meget nyt under solen, hvis jeg skal være helt ærlig.

MEN det er en SØD og brugbar begynderbog, som ja, NETOP kan ligge øverst i kogebogsbunken, for at blive hevet frem i HVERDAGEN.

 

Bogen er JULEGAVEN til nybegynderen, teenageren, første bolig uden mor i køkkenet eller  til den, der ikke brænder vildt for madlavning, eller for selv at udvikle noget nyt.

TIL DEM ER BOGEN GOD OG BRUGBAR.

I hverdagen !

 

Til festen og til feinschmeckeren – skal vi op i en anden kategori opfindsomhed!

image001

Jeg er stor fan af græskar og opskriften herunder med hokkaido

er virkelig god og nem at gå til.

image004

image005

Jeg tror at Ann – Christine er inspireret af Tina Scheftelowitz, og der forstår man jo godt, når man ved – HVOR mange bøger Tina har solgt igennem årene med SUVERÆNE SALATER.

Denne opskrift på kyllingefrikadeller, må jeg skynde mig at få prøver.

Lyder bestemt, som er ret, der kan gøre LYKKE i hverdagen.

image008

image009

FAQ

 

Forfatteren hylde hverdagslivet og forsøger med denne kogebog at peppe det lidt op med friske opskrifter på alt fra morgenmad til snacks til fredagsslik og frokost og aftensmad. Der er kort sagt ikke det måltid, som ikke bliver dækket ind i “Opskrifter og små glimt af hverdagslykke”.

Hverdagslykken skinner igennem i “Opskrifter og små glimt af hverdagslykke”, som er en fortræffelig og hyggelig kogebog, der lærer én at sætte pris på hverdagen.

 

FYI

Opskrifter og små glimt af hverdagslykke

– kogebogen fra valdemarsro.dk

af Ann-Christine Hellerup Brandt

kr. 248,95

Tema: Anette Eckmann, Ann-Christine Hellerup Brandt, Bøger, Eckmann Alive Studio, Food, Opskrifter | Kommentar (0) | By:

torsdag, 20. november 2014 22:00

Danish Art Prints
-Art Versus 
Design

Bogen jeg ubetinget vil foreslå som julegave til en moderne kunst interesseret.

image001

Flot projekt og god ide – kunstbog på gaden, indeholde interviews og værker af 66 af Danmarks dygtigste illustratorer, kunstnere og designere.

Her iblandt dejlige Pernille Folcarelli som også er en del af ECKMANN STUDIO.

image003

I bogen kan du  også læse forord og kommentarer af bl.a. Mads Arlien-Søborg (trendekspertog tv-vært),Carla Cammilla Hjort (CEO og founder af ArtRebels) og Anja Hellberg (redaktør på BoligMagasinet) som alle sætter fokus på emnet

ART VERSUS DESIGN.

image005

image007

image009

image011

image013

image015

image017

FAQ

Deltagerne har meget forskellige baggrunde og deres teknikker spænder fra digitale collager over håndtegninger til broderier.

De 66 deltagere er:
Pernille Folcarelli, www.pernillefolcarelli.dk

Elkeland, www.elkeland.dk
Ruth Crone Foster, www.ruthcronefoster.dk
Sofie Børsting, www.sofieboersting.com
Madstitch, www.madstitch.com
a mile in the woods, www.amileinthewoods.dk
Karina Bækkelund, www.karinabaekkelund.blogspot.com
Sune Jørgensen, www.cargocollective.com/sunejørgensen
Nynne Rosenvinge, www.nynnerosenvinge.com
No17, www.no-17.dk
Julie Hyld, juliehyld.tictail.com
Silke Bonde, www.silkebonde.dk
Marie Willumsen, www.mariewillumsen.dk
Gefiltefish, gefiltefish.bigcartel.com
Lisbet Krøll, www.lisbethkroll.com
KLAM, www.enklamide.dk
Somebody Else, www.somebodyelse.dk
Louise Overgaard, www.louiseovergaard.dk
Toril Bækmark, www.torilbaekmark.com
Kristine Mandsberg, www.kristinemandsberg.com
Anita Karlsen, www.anitakarlsen.dk
Sacre-Botanica,www.sacrebotanica.dk
Hamide, www.hamide.co
Mette Hørsted, www.mettehoersted.dk
Wordless, www.wordless.dk
Joanna Jensen, www.joanna-jensen.dk
Nadja Rahr, www.nadjarahr.dk
Berit Lysdal Bærentsen, www.beritlysdalbaerentsen.com
Anétmai, shop.anetmai.com
Jonas Gejl, www.jonasgejl.com
Maria Permin Berger, www.mariaperminberger.dk
GORM · copenhagen, www.gormcopenhagen.dk
Maria Louise Andkær, www.marialouiseandkaer.dk
Tine Wessel, www.tinewessel.dk
Kristina Krogh, www.kkrogh.dk
I LOVE MY TYPE, www.ilovemytype.com
Julie Bjarnhoff, www.juliebjarnhoff.com
Anne Philipp, www.annephilipp.dk
Julie Gry, www.juliegry.dk
Lea Hoffmann, www.leahoffmann.dk
Mesterwerk, www.mesterwerk.com
Frohline, www.frohline.dk
Lene Nørgaard, www.propelkbh.dk
Kristina Dam, www.kristinadam.dk
Monika Petersen, www.monikapetersen.com
Anne Bundgaard, www.annebundgaard.dk
Thomine & Art Fellow, thomineandartfellow.tumblr.com
ViSSEVASSE, www.vissevasse.biz
Martin Schwartz, www.martinschwartz.dk
Vibeke Rohland, www.vibekerohland.com
Mormor, www.mormorandme.com
Bine Jo Mortensen, www.binejomortensen.dk
About Graphics, www.aboutgraphics.dk
namesEARLE, www.namesearle.dk
Design by Jelle, www.designbyjelle.dk
Petmonkey, www.petmonkey.dk
Bob Noon, www.bobnoon.dk
Solveig Mønsted Hvidt, www.solveighvidt.dk
Christina Haxholm, www.cargocollective.com/chaxholm
YapYap, www.yapyap.dk
Mahmud Sahan, www.mahmudsahan.dk
Animade, www.animade.dk
Yespr, www.yespr.dk
øjeRum, www.oejerum.dk
Strups, www.strups.dk
WhatWeDo, www.whatwedo.dk 

Tema: Anette Eckmann, Bøger, Eckmann Alive Studio, Pernille Møller Folcarelli | Kommentar (0) | By:

mandag, 17. november 2014 7:00

CINNOBER
BOG OG
PAPIRSHOP

 image001 

Lige midt i København, ved Rundetårn, et lille bitte stykke nede af en sidegade til Købmagergade – ligger en af mine yndlingsbutikker:

CINNOBER.

image003

Spring af på Nørreport, gå rask ned at Købmagergade og smut så ned i den skønne kælderbutik.

Find lækkert papir, skrivegrej – kunstneriske bøger, fotorammer…..

image005

image007

image009

image011

image013

image015

image017

image019

image021

image023

image025

image027

image029

image031

EYEMAZING!

Denne fantastiske, store, tunge og dyre bog, ønsker jeg mig til jul.

HVIS nogen skulle være interesseret i at vide det 🙂

 

XXX

 Anette

FYI

image033

 Cinnober

Landemærket 9, kld. th.

DK – 1119 København K

 

+45 2613 9833

 

info@cinnobershop.dk

Monday-Friday  11-17.30

Saturday  11-15

Tema: Anette Eckmann, Bøger, Butikker, Cinnober, City Guide, Eckmann Alive Studio | Kommentar (0) | By: